Na katamaránoch v Zálesí

Slovo katamarán pochádza z jedného z najstarších prežívajúcich jazykov sveta, z jazyka Tamil. V Polynézii, Indonézii i Východnej Indii sa pojmom "kattumaram" označujú dvojtrupové plachetnice domorodého obyvateľstva. Pôvodný pojem je však širší, pretože zahŕňa aj jednoduché plte. No novodobým významom slova je výlučne plavidlo s viacerými trupmi. Aj rýchloloď, ktorá premáva medzi Bratislavou a Viedňou, sa radí medzi tieto plavidlá. My sme sa však boli vyblázniť na jednoduchých katamaránoch na Malom Dunaji.

Lodenica Zálesie, vzdialená 17 kilometrov od Bratislavy, ponúka plavbu katamaránmi v príjemnom prostredí na okraji Žitného ostrova. Ponúkané katamarány sú zložené z dvoch plastových kanoe značky Vydra. Takéto usporiadanie zabezpečuje lepšiu stabilitu plavidla, čo ocenia hlavne začiatočníci a rodiny s deťmi.

Okolie lodenice poskytuje dostatok atrakcií na 2-3 hodiny i viac. A keďže plavba proti prúdu nie je v týchto miestach náročná, ľahko ju môžete ukončiť v počiatočnom prístave. Samozrejme na Malom Dunaji sú možné aj viacdňové splavy. Ale o tom niekedy inokedy.

Čerešňová pastva

Ak si budete lepšie všímať brehy rieky, určite neujdú vašej pozornosti mnohé čerešne a orechy. Visiace konáre sa takmer dotýkajú vodnej hladiny. Stačí len zaparkovať. Občerstvíte sa priamo z katamaránu.

Mlyny

V okolí lodenice sa nachádzajú tri plávajúce mlyny. Dva po prúde a jeden proti prúdu. Pri každom sa môžete zastaviť, vyliezť naň a napomôcť vodnému kolu, ktoré sa občas zasekne.

Pre začiatok vám úplne postačí, ak sa budete plaviť medzi mostom v Zálesí a nápustným objektom do Malinovského ramena. Úsek je dlhý približne 2,3 kilometra. Ak budete mať šťastie uvidíte káčatká, malé labute a možno aj bobra.

Preliezačky

Na lúke pri Malinovskom ramene sa nachádza park s preliezačkami, prístrešok so stolmi, ohnisko a nechýbajú ani kadibúdky. Vyšantia sa tu veru malé aj veľké deti. No a ešte väčšia sranda tu je, keď sú premnožené komáre :)