Legendárne expedície: Indus (1975)

V časoch, keď sa v Československu chodievalo na najnáročnejšie splavy v potápačskom neopréne a trampkách, si partia českých vodákov vysnívala splav himalájskej rieky Indus. Presne pred 38 rokmi, 12. septembra 1975, opustili Prahu štyria českí vodáci, aby mohli naplniť svoj sen o obrovských himalájskych perejách a dosiahnuť tak svetové prvenstvo.

Čo bolo potrebné na túto mini-expedíciu?:
  • zabezpečiť 250 000 Kčs
  • vyvinúť robustné plavidlo
  • zapožičať Áviu
  • prepašovať pušku Springfield pre každý prípad
  • a nejakým zázrakom získať povolenie na vstup do údolia Indu

Gumený čln Matylda

Samotnej expedícii Indus (1975) predchádzala expedícia Harámoš - Indus (1970), na ktorej mala byť pokorená hora Harámoš i splavená rieka Indus. Avšak Pakistanská vláda odmietla vystaviť povolenie na vstup do údolia rieky v hornom úseku. Chvalabohu. Neskôr sa totiž ukázalo, že nafukovací ženijný čln by na pereje Indu jednoducho nestačil.

Bolo teda potrebné skonštruovať veľmi stabilný gumový čln, ktorý by dokázal splaviť aj úseky nesplavné pre bežné plavidlá. Áno, hovoríme o gumenom člne, pretože rafty vtedy Československo ešte nepoznalo. Významnú úlohu pri konštrukcii tohto plavidla zohral závod Technolen, ktorý vyrábal nafukovacie haly. Nakoniec vzniklo plavidlo s motorom, 9 metrov dlhé a 3 metre široké. Pre porovnanie, bežné rafty mávajú dĺžku okolo 4,5 metra a šírku približne 2 metre.

Keďže zo strojovne nebolo vidieť, kam loď smeruje, musel sa kormidelník spoľahnúť na navigátora, ktorý stál na predku lode. Bol istený horolezeckými lanami a pokynmi rukou udával smer. V prípade ak zhasol motor, museli byť použité záložné pádla, a keďže motor nebol veľmi spoľahlivý, stávalo sa tak pomerne často.

Na videu nižšie máte možnosť vidieť tento čln, zvaný Matylda, priamo v akcii.

Svetové prvenstvo

Rieka Indus preteká pod himalájskou horou Nanga Parbat (8125 m. n.m.), kde vytvára najhlbšie údolie sveta s neuveriteľnou výškou 6825 metrov. Československí vodáci (Jiří Koudela, Jaromír Štětina, Wolfgang Wenzel a František Sláma) boli prví na svete, ktorí ho pokorili.

Kam ďalej?

Ak vás zaujíma, prečo sa plavidlo pomenovalo Matylda, ako sa získalo povolenie na splav, alebo chcete ďaleko viac informácií o tejto legendárnej expedícii, určite si musíte pozrieť vynikajúci dokument Českej televízie S Matyldou po Indu.

V prípade, že ste zvedaví, aký bol ďalší osud pušky Springfield, neostáva vám nič iné, len navštíviť najbližšiu knižnicu alebo antikvariát a dôkladne si naštudovať knihu s rovnomenným názvom :)

Tagy: