Dunajec

60 rokov raftéra Dušana

Známy pieninský raftér a matematik Dušan Mamrilla, ktorý na plti alebo rafte prepravil viac ako desať tisíc spokojných cestujúcich a na rieke Dunajec najazdil cez desať tisíc kilometrov, dnes oslavuje 60 rokov. Ak by sme sa pozreli na kvantá študentov, ktoré ako matematik vzdelával, boli by to určite rovnako závratné čísla.

Sprievodca Dunajcom (Červený Kláštor - Lesnica)

Plavíme sa po vysokohorskej rieke Dunajec, ktorá vzniká sútokom Bieleho a Čierneho Dunajca na poľskej strane Vysokých Tatier, výška vodnej hladiny je stabilizovaná, rieka je na poľskom území spútaná čorštynskou vodnou nádržou a podriadená pracovnému režimu nedeckej hydroelektrárne, proti prúdu odtiaľto približne 10 kilometrov. Nalodili sme na slovenskej strane, pod starými lipami, v prístave nazývanom Kláštor kartuziánov, na sútoku rieky Dunajec a lipnického potoka, blízko lechnického (červeného) kartuziánskeho kláštora a autokempingu národného parku na hajdúskych lúkach, pred nami je odkrytá nádhera vápencového bradlového pásma Pienin so svojou dominantou Tri Koruny na poľskej strane.

Retro reportáž: Splav Bialky a Dunajca (1979)

Splav po riekach Bialka a Dunajec zorganizoval v prvej polovici septembra oddiel turistiky v Prešove, zúčastnili sa na ňom vodáci z okresov Košice-mesto, Prešov, Rimavská Sobota a Stará Ľubovňa. Z Prešova odchádzame spoločným autobusom, ktorý ťahá za sebou vlek plne naložený loďami väčšinou slalomového typu. Cestou obdivujeme serpentíny do vrchu Branisko, mohutnosť rozlohy spišského hradu a synagóge podobný luteránsky kostol v Kežmarku. Nocujeme v pomerne chladnom tatranskom prostredí. Ráno doplňujeme zásoby potravín v Ždiari a onedlho prekračujeme štátnu hranicu v Lysej Poľane. Tu získavame aj prvú informáciu o namáhavosti splavu za terajšieho stavu vody. Horský potok Biela voda, ktorý po sútoku s Javorinkou vytvára Bialku, tečie totiž niekoľko metrov od colnice a približne na desaťkilometrovom úseku tvorí štátnu hranicu. V jeho koryte zisťujeme málo vody, nie však natoľko, aby sa plánovaná akcia nemohla uskutočniť.

Subscribe to RSS - Dunajec